Najszczęściej zadawane pytania
Co warto wiedzieć zanim wykonasz pierwszy telefon?

FAQ

Instalacja wanny w pokoju kąpielowym. Na co warto zwrócić uwagę?

W pokoju kąpielowym- trzeba zwrócić uwagę na wile zagadnień:
1) wielkość pomieszczenia, wokół urządzenia powinien być zapewniony dostęp około 60 cm. To ułatwi dojście do osób kapiących w przypadku ewentualnych zasłabnięcia oraz zapewni dostęp serwisowy podczas przeglądów-napraw.

2) Sprawdź czy jest możliwe wniesienie urządzenia (przeszkody na drodze- wąskie drzwi, klatki schodowe, winda szerokość drzwi w świetle, drzwi na klatkach itp.), pamiętaj niektóre urządzenia ważą nawet 500 kg Czasami jest wymagane użycie ciężkiego sprzętu np. Dźwigu

3) Obciążenie stropów, posadzek. Najprostszą metodą jest obliczenie nacisku na m2 posadzki. Obciążenie stropu (Ciężar urządzenia z wodą + ilość osób x średnia waga użytkownika)/ powierzchnię wanny w m2 Np.: Wanna Joli ( 1302kg + 320 kg)/3,68 m2 daje nam wynik 440 kg/m2

4) Zasilanie- małe wanny wymagają zasilania 1 fazowego, duże 3 fazowego. Pamiętaj o bezpieczeństwie – Każde urządzenie na osobnym obwodzie, zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym + wyłącznikiem nadprądowym. Większość producentów wymaga oprócz przewodu ochronnego w żyle kable, dodatkowy przewód wyrównawczy. Na przykład zasilanie 1 fazowe 3 x2.5 mm2 + 4 mm2 przewód wyrównawczy. W każdej elektronice wyprodukowanej w USA, Canada, Australia przygotowane są specjalne zaciski wyrównawcze.

5) Kratka odpływowa powinny być blisko wanny to na wypadek wychlapania wody jak i w przypadku poważnej awarii. Z praktyki wiemy, że podczas kąpieli potrafi się sporo wody wydostać poza wannę i potem przyjemność zmienia się w wielkie sprzątanie…
6) Trzeba pamiętać o miejscu na pokrywę termiczną, zajmuje miejsce i może wyciekać z niej woda na taka sytuację mamy już kratkę.

7) Woda, przecież trzeba nalać do wanny. Pamiętaj o zasilaniu wodnym, duży przekrój rury krótki czas napełniania. Najczęściej nalewamy wodę zimną, można pomyśleć o wodzie zmieszanej czyli o temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Można podczas przygotowywania pokoju kąpielowego poprosić hydraulika o podłączenie zaworu mieszającego, gdzie możemy ustawić temperaturę wody na stałę. Zastosowanie tradycyjnej baterii jednodźwigniowej jest niebezpieczne, może być sytuacja, że przez przypadek wlejemy wrzątek do minibasenu. Tworzywo z którego jest wykonane wytrzyma, ale połączenia rur są klejone a klej nie jest odporny na wysokie temperatury i może dojść do rozszczelnienia. Dlatego lepiej jest użyć zaworu mieszającego, jest to rozwiązanie najtańsze. Wodę wlewamy wężem ogrodowym.

Instalacja wanny na tarasie apartamentowca lub ogrodzie. Co muszę wiedzieć?

W apartamentowcu trzeba sprawdzić obciążenie stropów u Administratora potem to skonsultować z inżynierem konstruktorem czasami dobrze mieć opinię na piśmie. Następnie trzeba wystąpić do Wspólnoty Mieszkaniowej o zezwolenie posadowienia wanny. Na większości osiedli niema z tym problemów. W ogrodzie jest najłatwiej, posadowienie wanny wymaga utwardzonego gruntu. Wyłożenie podstawy kostką brukową, płytką chodnikową lub deską tarasową na podłożu betonowym. Nie zapominamy o prądzie j.w., wodzie.

Jaką wodę wlewamy do jacuzzi, minibasenu, wanny spa?

Woda powinna mieć twardość około 3 stopni Niemieckich. Woda twarda może powodować osadzanie się soli na wannie, to będzie widoczne po opróżnieniu wanny z wody. Bardzo twarda woda może powodować w szybkim czasie wyczuwalny na akrylu piasek na dyszach szorstkość. Zdarzają się również sytuacje, że po miesiącu użytkowania zapchane są filtry również z powodu soli wapnia.

Jak poradzić sobie z twardą wodą w domu?

W domu jednorodzinnym polecamy zamontowanie zmiękczacza podłączonego do głównego ujęcia wody. W przypadku apartamentowców jest możliwość zastosowania zmiękczacza podłączanego do węża ogrodowego. Jeśli nie istnieje możliwość instalacji zmiękczacza w wannie SPA należy zastosować środki chemiczne przeciwosadowe.

Jakie ryzyko niesie ze sobą twarda woda w mojej wannie SPA?

Oprócz działania w postaci osadów, może utrudniać regulację pH i dezynfekcję wody. A co za tym idzie szybkie psucie się wody. Twarda woda jest nasycona różnymi związkami chemicznymi, usunięcie tych związków zwiększa działania dezynfektantów. Dodatkowo osady wapienne osadzają się na grzałce obniżając skuteczność grzania, zapychają dysze, zacierają przełączniki funkcji.

W jaki sposób mogę utrzymać wodę w basenie w optymalnej jakości?

Regulacja pH, uzależniona jest od środków jakie stosujemy do dezynfekcji. Przy dezynfekcji Chlorowej poziom pH powinien być w zakresie 7.2-7.6, a przy dezynfekcji tlenowej 7.0-7.4. Regulacja odbywa się poprzez dodawanie do wody środków pH minus lub pH plus (rzadko). Dodawanie środków dezynfekcyjnych: Chlor lub aktywny tlen. W wannach spa, minibasenach poziom Chloru wolnego powinien być na poziomie 0.3-0.7 ppm natomiast aktywnego tlenu 5.0-10 ppm.

W jaki sposób stosować chlor w wannie SPA?

Przedozowania chloru w wodzie, powoduje obniżenie pH do odczynu poniżej 5.0 a co za tym idzie degradacji urządzenia. Skutki przedozowań chloru: przecieki na pompach, rozpuszczanie uszczelek w dyszach, pękanie i kruszenie się zagłówków, uszkodzenie pokrywy termicznej, korozja grzałki itp. Przed zastosowaniem samodzielnie chloru polecamy kontaktować się z nami telefonicznie.

Jak często wymieniać filtr w minibasenie/wannie SPA?

Filtry kartuszowe powinno się myć co tydzień, wymieniać powinniśmy co roku. Mimo, że filtr wygląda na czysty drobne siateczki zapychają się powodując utrudniony przepływ wody co obciąża dodatkowo pompę filtracyjna, filtracyjno-masażową. Może skutkować również komunikatem o braku przepływu.