Informacje

Jak dbać o swoją wannę SPA – poradnik dla początkujących

Nowi właściciele wanien spa początkowo mają wiele wątpliwości jak dbać o urządzenie, aby woda była krystalicznie czysta i wolna od bakterii, a kąpiel bezpieczna i przyjemna.

Ważną częścią pielęgnacji wanny z hydromasażem jest badanie jakości wody. Testowanie i dostosowywanie, przede wszystkim, poziomów pH i chloru, powinno odbywać się 2-4 razy w tygodniu. Termin pH to sposób na określenie, czy woda jest kwaśna, czy zasadowa. Prawidłowe poziomy pH zatrzymają osadzanie się kamienia w rurociągach i pompach spa. Aby cieszyć się urządzeniem jak najdłużej należy utrzymać poziom pH w zakresie od 7,2 do 7,8, a najlepiej od 7,2 do 7,4. Wartości poniżej tego zakresu będą zbyt kwaśne: może dojść do korozji elementów i podrażnień skóry i oczu. Wartości powyżej, będą zbyt zasadowe: woda zmniejszy skuteczność środka odkażającego i będzie podatna na zmętnienie. Powyższe można mierzyć za pomocą odpowiednich wskaźników dostępnych w sklepach z akcesoriami do basenów i jacuzzi. Należy również kontrolować stan wody i utrzymywać go na poziomie zalecanym przez producenta urządzenia. Wodę, w zależności od intensywności korzystania, należy wymieniać na nową co 1-3 miesiące.

Mała objętość wody i podwyższona temperatura wpływa pozytywnie na rozwój wirusów, grzybów i bakterii, dlatego, aby utrzymać urządzenie w czystości, należy stosować środki odkażające. Chlor jest najpopularniejszym wyborem wśród użytkowników wanny z hydromasażem. Jest sprzedawany w postaci tabletek, granulek, sztyftów i płynów. Jest najbardziej opłacalnym i szybko działającym środkiem dezynfekującym. Alternatywą jest brom. W przeciwieństwie do chloru, potrzebuje więcej czasu, aby rozpocząć proces dezynfekcji po wprowadzeniu do wody. Jednak gdy brom zostanie skutecznie nasycony wodą, staje się bardzo silnym zabójcą bakterii.

Konserwacja wanny z hydromasażem obejmuje również czyszczenie, zarówno wanny, jak i osłony. Pełne czyszczenie wszystkich powierzchni, linii wodnej i kanalizacji powinno odbywać się zawsze, gdy spa jest opróżniane. Zaleca się wykorzystywanie specjalistycznych, dedykowanych środków chemicznych, nie wolno używać żadnych domowych środków czyszczących ani mydeł.

W przypadku nagromadzonego brudu i gruzu, polecamy odkurzane siedziska i podłogi za pomocą małego odkurzacza przeznaczonego specjalnie do tego celu. Pływające zanieczyszczenia można usunąć za pomocą siatki wyławiającej nieczystości. Kolejną dobrą praktyką w zakresie konserwacji wanien spa jest czyszczenie osłony. Zwłaszcza jeśli znajduje się ona na zewnątrz, użycie środka do czyszczenia pokrywy może szybko usunąć unoszący się w powietrzu brud, soki drzewne i pyłki. Odpowiednio zabezpieczona osłona zatrzymuje ciepło, wodę i chemikalia, jednocześnie chroniąc przed zanieczyszczeniami, zwierzętami i dziećmi. Aby zapobiec rozwijaniu się pleśni i wilgoci wewnątrz pokrywy, należy ją wietrzyć dwa razy w tygodniu.

Również filtry, aby działały skutecznie, wymagają czyszczenia. Filtry spa są przeznaczone do wychwytywania brudu, włosów, a niektóre nawet bakterii. Aby spełniały swoją funkcje ważne jest, aby były regularnie czyszczone. W przeciwnym razie przepływ wody zostanie ograniczony, a spa zostanie automatycznie wyłączone. Raz w tygodniu warto wyjąć filtry i dokładnie wypłukać je czystą wodą. Przed ponownym włożeniem koniecznie trzeba zostawić je do całkowitego wyschnięcia. Zaleca się comiesięczne spryskanie filtrów specjalistycznym środkiem czyszczącym, a przy każdej zmianie wody należy wyczyścić filtr chemicznie, zanurzając go w wiadrze z wodą rozcieńczoną dedykowaną substancją chemiczną. Należy pamiętać, że nie wolno używać wanien spa przez dłuższy czas bez filtrów, a także że filtry zużywają się i, w zależności od intensywności użytkowania, wymagają wymiany co rok, dwa lata.

Regularna konserwacja wanny z hydromasażem jest tańszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem, w porównaniu z potencjalnymi wydatkami związanymi z naprawami i wymianą sprzętu. W razie wątpliwości, co do sposobu przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych zachęcam do kontaktu.